6+,  Julia Rozumek

Pod Ziemią

Z okazji 220-lecia Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu
dziękujemy Ci, ziemio, i dłoniom Twym, górniku…

To już trzeci tytuł w dorobku Julii Rozumek skierowany do dzieci i młodzieży, a jednocześnie będący wartościową lekturą dla dorosłych. O dwóch poprzednich możecie przeczytać tu i tu. 🙂 

Każde kolejne spotkanie  z twórczością Julii, to możliwość podziwiania pięknie zobrazowanych ponadczasowych wartości, uczuć, oraz emocji jakie towarzyszą nam każdego dnia.
Najpierw odkryjemy różne oblicza miłości unosząc się w powietrzu jak Liść.
Następnie dźwigniemy ogromny ciężar historii zapakowany w stary Koszyk.
A teraz docenimy trud pracy górników Pod ziemią

W wąskich korytarzykach śląskich kopalni mieszka młody, rezolutny i ciekawy świata szczurek. Zafascynowany ciężką pracą górników (oraz ich smakowitymi kanapkami) i wyjątkowym światem, którego nigdy nie widział, ale tak wiele o nim słyszał. Marzy, aby zobaczyć niebo pełne gwiazd, słońce, ocean i mnóstwo innych rzeczy, które wiele razy próbował sobie wyobrazić. Obiecuje sobie, że gdy dorośnie wyruszy z górnikiem „tam” na górę. Aby dobrze przygotować się do tej wyprawy, szczurek każdego dnia śledzi losy górników. Towarzyszy im w chwilach radości, oraz smutku.

Kolekcjonuje doświadczenia, które z czasem pozwalają mu stworzyć swój własny rok. Rok podzielony na miesiące uczuć i doświadczeń. Głęboko w jego pamięci zapisuje się strach i nadzieja jaka targa zasypanym górnikiem, lęk i wsparcie rodzeństwa podczas zwiedzania kopalni w małych łódkach. Nieograniczona wyobraźnia i radość dzieci, a także uczucie zachwytu i przeszywającej muzyki.
To właśnie te wszystkie wydarzenia, pozwalają mu odkryć ważne dla ludzi i świata wartości.

Historia, która pokazuje, że nie warto „walczyć” w pojedynkę, a okazanie słabości, może stać się naszą ogromną siłą. Wiara w siebie, oraz drugiego człowieka pozwoli przetrwać najgorsze. A odrobina dziecięcej swobody i wyobraźni rozpali w nas, dorosłych żar, który rozświetli najciemniejszy mrok.

Już wielokrotnie zachwycałam się pięknymi ilustracjami, które towarzyszą twórczość Julii Rozumek, tak jest i tym razem. Autorka zawsze staranie dobiera ilustratorów, dzięki czemu książki jeszcze bardziej zyskują na wartości. Zresztą, sami zobaczcie jakie cudo popełniła Anna Pryć-Futkowska.

A na koniec mały bonusik – podręczny słownik gwary śląskiej. 🙂
Kup tu: Sklep Julia Rozumek

Książka nie tylko dla górników i miłośników gryzoni. 🙂

Autor: Julia Rozumek
Ilustrator: Anna Pryć-Futkowska
Wydawnictwo: Julia Rozumek
Rok wydania: 2019
Oprawa: twarda
Liczba stron: 60
Wiek: 9+

Miłego czytania i oglądania,
A.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *