6+,  Media Rodzina

Mój młodszy brat

Słyszeliście już o kampanii społecznej #niepełnoSPRAWNI? Przez cały kwiecień na różnych blogach pojawiają się wpisy poruszające temat niepełnosprawności. Wywiady z osobami niepełnosprawnymi, wywiady z rodzicami dzieci niepełnosprawnych, przedstawienie ogólnego podejścia do niepełnosprawności, oraz wiele tematów o których mówi się rzadko lub w ogóle! Ja również chciałam dorzucić swoje 5 groszy. W najbliższych dniach (tygodniach, zależy jak czas pozwoli) pokażę Wam jeszcze kilka książek, które poruszają temat niepełnosprawności, inności, chorób wykluczających ze społeczeństwa i braku akceptacji.

Na rynku ukazuje się coraz więcej książek dla dzieci poruszających temat niepełnosprawności. I bardzo dobrze! Od najmłodszych lat powinniśmy pokazywać dzieciom, że wśród nas są osoby wyjątkowi. Osoby wyróżniające się z tłumu, ale nie oznacza to, że są gorsi. Mają takie same potrzeby i marznie jak ludzie w pełni sprawni.

Dzisiaj przygotowałam dla Was niezwykłą książkę, opisującą życie wyjątkowej rodziny.

Poznajcie Zuzannę, która chodzi do pierwszej klasy. Mama Zuzi uwielbia malować, tata jest bardzo zapracowany, starszy brat Szymek kocha sport, a młodszy brat Antoś ma zespół Downa. Kiedy Zuzanna opisuje swoją rodzinę na lekcji, nie widzi w niej nic dziwnego. Jednak gdy Franek wyśmiewa i wyzywa Antosia, Zuzia zaczyna mieć wątpliwości, czy oby na pewno wszystko jest okej…

„Jak twój brat ma zespół Downa, to jest debil. Nie będę się z nim bawił, bo się nauczę robić brzydkie miny.”

Niby Antoś robi dziwne miny, mówi niewyraźnie, zdarza się, że nie pójdzie na czas do toalety. Trzeba mówić do niego głośno, wyraźnie i powoli, ale przecież jest wspaniałym bratem! Uwielbia bawić się w wojnę na poduszki, ma poczucie rytmu i lubi się przebierać. Czy jest w tym coś dziwnego?

Autorka porusz niezwykle trudny temat, ukazując brak akceptacji i zrozumienia u dzieci i dorosłych wywołany zespołem Downa. Dzień z życia starszej siostry został opisany w bardzo prosty i zwyczajny sposób. Razem z Zuzanną napotykamy problem wyśmiewania się z chorego brata. Całe szczęście na pomoc przychodzi wychowawczyni, która przybliża dzieciom temat różnego rodzaju niepełnosprawności. Organizuje zajęcia na których dzieci uczą się odbierać świat tak jak osoby niewidome. Rozmawia z nimi o różnych trudnościach jakie napotykają osoby niepełnosprawne. I wreszcie wyprawia bal przebierańców na którym Antoś zdobywa sympatię wszystkich dzieci, nawet Franka!

Książka, którą warto przeczytać i omówić z dzieckiem. Niejednemu maluchowi i rodzicowi otworzy oczy i naświetli problem braku akceptacji.

Według mnie jedynym minusem tej pozycji jest momentami zbyt kolokwialny język.

Duży plus za ilustracje. Grafika jak za startych dobrych czasów. 😉

Autor: Monika Krajewska
Ilustrator: Bogusław Orliński
Wydawnictwo: Media Rodzina
Oprawa: twarda
Liczba stron: 30
Wiek: 5+

Miłego czytania i oglądania,
A.

Wpis powstał w ramach kampanii społecznej #niepełnoSPRAWNI #NIEdyskryminujNIEpełnosprawnych #STOPdyskryminacji organizowanej przez Karolinę z bloga WYSMAKOWANA, oraz Monikę z bloga Z PAMIĘTNIKA WÓZKERSA.

NiepełnoSPRAWNI – kampania społeczna

14 komentarzy

 • Karolina

  Świetna książka na pewno powinna znaleźć się w każdej dziecięcej biblioteczce. Od najmłodszych lat trzeba dzieciom uświadomić, że ludzie są różni…to że ktoś jest chory absolutnie nie znaczy, że jest gorszy. Fajnie, że są takie publikacje, można na podstawie książki wszystko dzieciom dokładnie wytłumaczyć. Cieszę się, że w tym świątecznym czasie znalazłaś czas na wsparcie naszej kampanii tak świetnym wpisem!

 • Patrycja Czubak

  Bardzo cieszy mnie fakt, że coraz częściej poruszany jest temat niepełnosprawności. Zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa wpłynie na zmniejszenie dyskryminacji właśnie osób niepełnosprawnych.

 • Szczęśliwa Siódemka

  Piękna, cudownie ilustrowana książka 🙂 Podoba mi się zwłaszcza, jak narysowany jest chłopczyk z zespołem Downa – bez karykatury, a jednocześnie widać typowe cechy dla tej choroby.
  To fantastyczne, że powstają takie mądre książki dla dzieci.

  • A.

   To prawda, choroba jest pokazana bez zbędnych nadużyć, ale wszystko to co najważniejsze jest zawarte w tej pozycji. Brawo dla autora i ilustratora.

 • Marlena H.

  To piękna książka. Czytałam ją i dzisiaj dodałam wpis w ramach kampanii, w którym ten tytuł również się pojawił.

 • Monika97

  Bardzo cieszy mnie fakt, że coraz częściej poruszany jest temat niepełnosprawności. Zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa wpłynie na zmniejszenie dyskryminacji właśnie osób niepełnosprawnych. Dzieciom od małego trzeba pokazywać ,że takie osoby są i nie wolno ich źle traktować , Sama jestem ON i pamętam jak kolega w podstawówce nie chciał siedzieć obok mnie bo się zarazi.

  • A.

   To przykre, że takie rzeczy się dzieją ☹️ mam nadzieję, że z każdym dniem świadomość będzie wzrastała i takie zachowanie będzie już tylko pojedynczym incydentem!

 • Marysia K

  Koniecznie musimy przeczytać. Pięknie wydana i ilustrowana z bardzo waznym przekazem. Zrobimy dla niej miejsce w domowej biblioteczce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *