3+,  Olesiejuk

Piękna i Bestia po-uszająca historia miłosna

Ostatnio czytaliście o Kurce Śnieżce i siedmiu sówkach, które były zabawną parafrazą baśni o Królewnie Śnieżce, a dzisiaj pora na innego twora. 😆  Tym razem, Francesca Rossi wprowadziła odrobinę wariacji do francuskiej ludowej baśni. Mowa tu o Pięknej i Bestii. Autorka postanowiła przenieść tę romantyczną historię do świata królików. Akcja dzieje się w lesie, a  główna bohaterka jest piękną białą króliczkom, zaś przerażająca Bestia bardzo tajemniczą postacią.  I tak o to powstała bajka pt. Piękna i Bestia po-uszajaca historia miłosna. 

Na odległym pagórku między dębami znajdowało się wiele króliczych norek. W tej największej mieszkał Pan Królik z całą swoją rodziną. Wśród licznego potomstwa była wyjątkowo piękna i dobra króliczka. Nazywała się Bella. Bella zajmowała się norką gdy Pan Królik wypuszczał się w głąb lasu. Pewnego razu, gdy Pan Królik wracał ze swej odległej wyprawy, zerwała się okropna ulewa. Zmoknięty i zmęczony Królik będąc pośród łysych pół zgubił drogę do domu. W oddali zobaczył stare drzewo które kryło w sobie tajemniczą norę. Królik postanowił się w niej schronić przed burzą. Aż tu nagle Królik usłyszał za plecami… SKRZYPU! SKRZYPU! Jogo oczom ukazała się przerażająca postać. O dużym i niezgrabnym ciele, które w całości było pokryte piórami, futrem i wszelkiego rodzaju brudem. Długie czarne uszy i słusznych rozmiarów łapska które przy każdym poruszeniu wydawały dźwięk: SKRZYPU! SKRZYPU! Kiedy tajemnicza postać zobaczyła, że Królik zjadł jej kolację, rozzłościła się. Przerażony błagał o przebaczenie. Bestia zgodziła się ocalić życie Królika pod jednym warunkiem, Królik musiał posłać do Bestii jedno ze swoich dzieci. Gdy szczęśliwie wrócił do domu, opowiedział dzieciom o swojej przygodzie i przerażającej umowie. Bella bez zastanowienia spakowała kilka najpotrzebniejszych rzeczy i wyruszyła przed siebie, aby ratować życie ojca. Gdy dotarła na miejsce, a za chmur wyjrzało słońce i złociste promienie zawitały do ponurej nory, okazało się, że miejsce wcale nie jest tak straszne jak opisywał je ojciec. Z czasem Bestia uśmiechała się coraz częściej i szerzej. Aż pewnego dnia, poprosiła Belle o rękę. Króliczka nie wiedziała jaką decyzje ma podjąć. Bardzo lubiła Bestię, jednak jej wygląd był przerażający. Gdy Bella rozmyślała nad propozycją Bestii, nad głową usłyszała trzepot skrzydeł. Gołąb przyniósł wieści, że w lesie wybuchł pożar i rodzina Belli jest w ogromnych tarapatach. Króliczka bez zawahania postanowiła wrócić do lasu. Prosiła Bestię aby poszedł z nią ratować jej rodzinę, jednak Bestia nie miała w sobie na tyle odwagi, aby pokazać się innym królikom. Gdy  została sama, poczuła ogromny smutek i samotność, zrozumiała, że to dzięki króliczce w jej życiu ponownie zagościł uśmiech.  Zrozumiawszy jak wiele zawdzięcza Belli, udała się do dębowego lasu, nad który właśnie nadciągała straszna burza. Bestia rzuciła się na ratunek królikom wynosząc jednego po drugim z płomieni, aż opadła na ziemię z wycieńczenia.  Bella zrozumiała jak ogromnym i szczerym uczuciem darzył ją przyjaciel. W podziękowaniu za pomoc przytuliła się do niego i zgodziła się go poślubić. Kiedy leżeli obok siebie na ziemi, deszcz zmył z ciała Bestii cały bród który pokrywał jego ciało przez wiele lat. Oczom Belli ukazał się piękny biały królik, o delikatnym uśmiechu i czułym spojrzeniu które bardzo dobrze już znała. Bella i Bestia wzięli ślub i żyli długo i szczęśliwie. 
To doskonała wersja Pięknej i Bestii  do czytania maluchowi. Łagodne przedstawienie Bestii oraz przyjazny świat królików. 
Podobnie jak w poprzedniej książce Rossi, towarzyszą nam całostronicowe ilustracje.  Wielki format, a właściwie ogromny (jest większy od kartki A4), bardzo fajnie się prezentuje. Jednak wiele osób taki rozmiar książki uważa za minus, ponieważ nie mieści się na każdą półkę oraz do wakacyjnego plecaka. Ja akurat bardzo lubię wielkie formaty, ale to prawda, nie jest to książka wyjazdowa. Wielki piękny domowniczek. 😉 Takie wydania świetnie nadają się na prezenty!

Autor: Francesca Rossi
Ilustrator: Francesca Rossi
Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: twarda
Liczba stron: 34
Wiek: 4+
 
 
Miłego czytania i oglądania,
A.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *