3+,  Olesiejuk

Kurka Śnieżka i siedem sówek

Królewna Śnieżka to ludowa baśń niemiecka, napisana w 1812 roku przez braci Grimm. W 1937 roku została zekranizowana przez wytwórnię Walta Disneya i skradła wiele małych serc. Znają ją chyba wszyscy. A kto zna Kurkę Śnieżę i siedem sówek?

Francesca Rossi zilustrowała i sparafrazowała w zabawny sposób jedną z najbardziej znanych i uwielbianych bajek przez dzieci na świecie. Całą historię przeniosła do świata zwierząt, co gwarantuje jeszcze lepszą zabawę.

 

Na malowniczym wzgórzu stał  domek, a obok stodoła i kurnik. W kurniku żyło dziesięć kur,  jedna z nich wyróżniała się spośród całego stada. Nazywali ją Królową. Była najładniejsza i największa, dzięki czemu była ulubienicą gospodyni. Każdego dnia dostawała najlepsze ziarna i największą ilość pieszczot. Jednak pewnego dnia z małego jajka wykluła się piękna, śnieżnobiałą kurka, z czarnymi oczami jak węgiel i czerwonym grzebieniem jak wiśnie. Nazwano ją Śnieżka. Śnieżka z każdym dniem rosła i piękniała, zdobywając sympatię wszystkich kur i gospodyni. Królowa zaczęła odczuwać ogromną zazdrość i postanowiła pozbyć się Śnieżki. Pewnego wieczora przy ogrodzeniu kurnika spotkała wygłodniałą kunę. Przekazała jej, że następnego dnia Śnieżka będzie na podwórku zupełnie sama. Kuna zgodnie ze wskazówkami Królowej zakradła się pod kurnik aby schwytać Śnieżkę, aczkolwiek śnieżnobiałej kurce udało się uciec na drzewo. Śnieżka z ogromnym hukiem wpadła do dziupli w której mieszkało siedem sówek. Sówki postanowiły pomóc swojej nowej przyjaciółce i pozwoliły jej z nimi zamieszkać. Królowa pomimo pozbycia się Śnieżki z kurnika, nadal nie mogła spać spokojnie. Knując kolejny plan zemsty, ukradła trzy indycze pióra i wsadziła je we własny ogon. Wybrała smakowite ziarno, umoczyła je w truciźnie i dumnie ruszyła przed siebie. W dzień gdy wszystkie sowy mocno spały, Królowa podstępem zwabiła Śnieżkę do siebie i poczęstowała smakołykiem. Śnieżka po chwili upadła na ziemię. Gdy wieczorem sówki odnalazły przyjaciółkę popadły w rozpacz. Wszakże, na nic się zdawały ich lamenty… Nagle w pobliżu przechodził kogut Amadeusz. Był ogromną niezdarą. Potknął się i upadł na Śnieżkę. W wyniku wstrząsu z dzioba kurki wyskoczyło zatrute ziarno, dzięki czemu Śnieżka odzyskała przytomność. Śnieżka i Amadeusz pobrali się i żyli długo i szczęśliwie. Zaś Królową spotkała sroga kara. Gospodyni ugotowała z niej smaczny rosół…
Całostronicowe ilustracje i krótki zabawny tekst są dobrą propozycją na codzienne czytanie najmłodszym słuchaczom. Duża czcionka i mała ilość tekstu na stronach świetnie sprawdzi się jako jedna z pierwszych lektur do samodzielnego czytania. A piękne ilustracje pozwolą na rozwijanie dziecięcej wyobraźni.
 
Jeśli lubicie zabawne historię ze zwierzętami w roli głównej to koniecznie sięgnijcie po tę książkę, a z pewnością pokochacie Śnieżkę i jej siedem przyjaciółek.
Dajcie znać, czy lubicie takie wymyślne wersje klasycznych baśni. 😉
Autor: Francesca Rossi
Ilustrator: Francesca Rossi
Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: twarda
Liczba stron: 34
Wiek: 5+
 
 
Miłego czytania i oglądania,
A.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *