6+

Ten i tamten las

W grudniu ubiegłego roku odkryłam bardzo klimatyczną kawiarnię na zakątkach Warszawskiego Mokotowa. Bardzo przyjemne miejsce na spotkanie przy kawie, bądź szybką randkę z fajną książką. W Big Book Cafe  jest możliwość zakupienia, jak również wypożyczenia książek. Oczywiście można tam wypić przepyszną kawę. 😜 Przy wyborze książek do swojej mini-księgarni i mini-biblioteczki, które zajmują jedną ścianę lokalu, bardzo starannie dobierają tytuły, dlatego często można znaleźć tam różne perełki. 

Mnie urzekła książka dla dzieci pt. Ten i tamten las. Pierwsza książka Magdaleny Tulli, którą skierowała do najmłodszych czytelników. I muszę przyznać, że wyszło jej to fantastycznie. Dodatkowo osobliwe ilustracje Alicji Rose idealnie dopełniają tę zwyczajną, a jednocześnie piękną historię o życiu. 


Książka która opowiada o codzienności każdego z nas, o problemach, wpływach otoczenia na nasze zachowanie, oraz o tym jak odnaleźć przyjaźń i zrozumienie. Głównymi bohaterami są zające Klocek i Florek, królik Zuzanna, Łasica, Dzik i Puchacz. Dodatkowo w każdym z rozdziałów w lesie zjawia się nietypowy gość, jak np. szympans Piżużu. Leśne zwierzęta muszą nauczyć się tolerować innych, nowych towarzyszy spoza ich lasu. Jest to piękna metafora nas wszystkich i zmagania się z problemem akceptacji innych kultur, wyznań czy nawet koloru skóry. 

 

Zwierzęta uczą się współpracy, demokracji, negocjacji a jednocześnie troski o drugiego.
Łasica dzięki Kicikici odkrywa w sobie miłość do słabszego, bezbronnego stworzenia. Otacza go opieką i bierze za niego pełną odpowiedzialność. Autorka w piękny i prosty sposób ukazuję przemianę jaką przechodzi Łasica i jak różne emocje temu towarzyszą.
Bohaterowie wspólnie przeżywają wzloty i upadki, trudne rozstania z przyjaciółmi, oraz konieczność zmiany domu. W lesie zaczynają pojawiać się ogromne maszyny które wycinają drzewa, co oznacza, że zwierzęta muszą uciekać. O tym jak trudno podjąć im decyzję i w jaki sposób zmieniają miejsce zamieszkania przekonajcie się sami… 

Piękna historia o zwyczajności. O tym, że mądrze jest uczyć się od siebie na wzajem. O przyszłości, która lubi nas zaskakiwać, o wielkiej katastrofie i o tym, że szczęście odkrywa się przypadkiem.

 Jedyny malusieńki minus jaki znalazłam, to to, że w  książce kierowanej do dzieci można by sobie oszczędzić tych kilka określeń tj. idiota, dureń, głupi.  Pomijając ten szczegół, uważam że jest to zabawna, a jednocześnie bardzo wartościowa książka napisana prostym językiem. Czytałam ją z ogromną przyjemnością.  To chyba będzie jedna z moich ulubionych książek na zimowe wieczory, przy kominku. 💛  Historia zdecydowanie zaciekawi małego i dużego czytelnika.

Autor: Magdalena Tulli 
Ilustrator: Alicja Rosé

Oprawa: twarda 
Liczba stron: 208
Wiek: 5+


Miłego czytania i oglądania
A.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *