3+,  Adamada,  Picturebook

Gustaw niestraszny duch

Halo, halo nie śpimy, zwiedzamy! Do krainy duchów się wybieramy. Kto pamięta przyjaznego Duszka Kacperka? Jeśli lubisz Kacpra, to z pewnością pokochasz Gustawa. ❤ 

Długo zastanawiałam się od jakiego wpisu rozpocząć, którą książkę pokazać jako pierwszą. Wygrała historia o duchach.
Na tegorocznych Targach Książki w Warszawie, spośród wszystkich pięknych okładek moje serce skradła właśnie ta książka! To była miłość od pierwszego wejrzenia. I właśnie tę książkę, jako pierwszą Córa dostała w prezencie od Cioci, za co bardzo dziękujemy. To było spełnienie mojego brzuszkowego marzenia.
Pierwszy raz przeczytałam ją Córce jak miała dwa miesiące, a teraz czytamy ją co kilka dni. Zosia z radością ogląda ilustracje. Codzienne czytanie to już nasza tradycja i oby zostało tak jak najdłużej.

 

Już od samych narodzin Gustaw wyróżniał się różową poświatą i zainteresowaniami. Bardzo lubił chodzić do szkoły dla duchów z jednym małym wyjątkiem. Gustaw nie znosił lekcji straszenia. Nie potrafił straszyć jak inne duchy, każda próba kończyła się rozweseleniem wszystkich dookoła. Mały duszek, za karę został odesłany do Opuszczonej Wieży, gdzie miał spoważnieć i  nauczyć się straszenia.  Jednak Gustaw nawet w starej wieży odnalazł przyjaciela i razem z Miauczusiem rozweselili to ponure miejsce.


 
 
Przepiękny picturebook, mogłabym go czytać codziennie dla samych ilustracji.❤ Krótka historia i barwne ilustrację mają do przekazania wiele wartości. Kto by pomyślał, że duchy mogą  nauczyć nas tak ważnych rzeczy.  Jeśli chcesz w prosty i przyjemny sposób wytłumaczyć dziecku, że inny nie oznacza gorszy, to właśnie historia Gustawa jest dobrym przykładem. Gustaw zostaje odesłany do Opuszczonej Wieży tylko dlatego, że jest inny. Jego poświata jest wyjątkowa – różowa, dodatkowo nie potrafi straszyć! Skandal! Duch, który nie potrafi straszyć, woli rozweselać niż smucić. Najłatwiej jest go odizolować od wszystkich i zmusić do zachowań według schematu. Jednak Gustaw nie poddaje się i odnajduje bratnie duszyczki. 
 W obecnych czasach bardzo często sięgamy po hejt, porównanie i wywyższanie się nad innymi. Przecież, nie musimy robić tego co wszyscy, a tym bardziej zmuszać kogoś, aby był taki jak my. Wystarczy odrobina tolerancji i akceptacji. 😏 Przecież, gdybyśmy wszyscy byli tacy sami, to na świecie byłoby nudno…

 
 
Autor: Guido van Genechten
Ilustracje: Guido van Genechten
Wydawnictwo: Adamada
Stron: 32
Oprawa: twardaMiłego czytania i oglądania,
A.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *